Jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu…

Autor: Emilia, mama Laury Data: wrzesień 4, 2023 Kategoria: Historia Laury | komentarze 42

Dziś jest wielki dzień, ponieważ podjęliśmy jedną z najważniejszych i najdłużej analizowanych decyzji w naszym życiu… Właśnie dzisiaj Laura po raz pierwszy poszła do szkoły samodzielnie w standardowym systemie nauki – bez rodzica i bez żadnego innego opiekuna!

Od tej chwili będzie uczyć się tak samo, jak jej zdrowi rówieśnicy, a za własne bezpieczeństwo, w tym pilnowanie oddychania nasza trzynastolatka będzie już odpowiadać SAMA! To jej milowy krok do samodzielności oraz wzięcia odpowiedzialności za własne życie, co według mnie jest czynnikiem niezbędnym, by Laura w przyszłości wyrosła na sprawczego i szczęśliwego dorosłego.

Tylko my wiemy, ile stresu, przemyśleń oraz analizowania za oraz przeciw kosztowała nas ta decyzja… Przez długie lata chodziliśmy za Laurą niczym cień, także do szkoły, pilnując, jej oddechu i przesiadując godzinami na szkolnych korytarzach. Od tej chwili córka będzie pilnować oddychania sama i dzięki temu uczyć się, jak zadbać o siebie na dalszym etapie życia.

Co się zmieniło, że zdecydowaliśmy się na taką rewolucję?

 • Laura nie jest już małym dzieckiem, tylko coraz bardziej świadomą i współpracującą z nami nastolatką.
 • Nie ma już rurki tracheotomijnej, która pod wieloma względami była dla niej zagrożeniem.
 • Ma wszczepiony stymulator przepony, dzięki któremu w nocy oddycha lepiej, a rano czuje się bardziej wypoczęta.

Tak, bylibyśmy znacznie spokojniejsi, chodząc nadal do szkoły z Laurą i osobiście nadzorując każdy jej oddech. Dałoby to nam większy komfort psychiczny, ale jej z pewnością nie zapewniłoby szczęścia… No bo która nastolatka chciałaby 24 godziny na dobę chodzić z matką lub ojcem na karku? Laura, by być szczęśliwą i w przyszłości mieć uporządkowaną dorosłą głowę, potrzebuje wolności, sprawczości oraz przestrzeni – jak większość z nas. Ta wolność i sprawczość są niezbędne, by psychika dorastającej dziewczyny mogła rozwijać się w prawidłowy sposób.

Czy się boimy? Jasne, że TAK!!! I to nie tylko o oddychanie/bezpieczeństwo córki, ale także o to, czy sobie poradzi z nauką w VII klasie, czy da radę gładko przejść z dotychczasowego indywidualnego sposobu nauczania na zupełnie dla niej nowy system masowy, czy ta zmiana jej nie przemęczy, czy zbuduje dobre relacje z dziećmi z klasy itp. 

Wychodzimy jednak z założenia, że nie chcemy, by strach blokował nas przed działaniem, a dobre życie polega właśnie na tym, aby mierzyć się z wyzwaniami pomimo strachu. Bój się i rób – tak głosi popularne i całkiem sensowne powiedzenie. Osobiście uważam, że nie ma lepszego przygotowania do życia, niż przebywanie wśród różnych ludzi, zawieranie znajomości rówieśniczych oraz rozwiązywanie międzyludzkich konfliktów. Takich kompetencji nie da się nauczyć z najlepszej nawet książki – są rzeczy, do których niezbędne jest po prostu DOŚWIADCZENIE.

Oczywiście zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić Laurze bezpieczeństwo w tej nowej sytuacji oraz przygotować pod to odpowiedni grunt:

 • Przede wszystkim dobrze współpracujemy ze szkołą Laury, a szkoła z nami, co naprawdę wiele ułatwia.
 • Przez cały czas pobytu Laury w placówce Kuba lub ja będziemy w domu – bardzo blisko, dostępni na każde wezwanie i w razie potrzeby któreś z nas pojawi się w szkole błyskawicznie.
 • Oddychanie Laury w szkole będzie monitorowane urządzeniem medycznym, a my w domu będziemy kontrolować parametry. Dzięki temu zareagujemy, gdyby cokolwiek nas niepokoiło.

Trzymajcie kciuki za pierwszy rok Laury w prawdziwej szkolnej rzeczywistości. WITAJ SZKOŁO!

13 urodziny Laury

Laura w dniu swoich 13 urodzin

KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ FILM: Pierwsza samodzielna wycieczka rowerowa

KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ FILM: Szczęśliwa trzynastka. A miała być pechowa…

KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ FILM: Matka spotyka córkę…

komentarze 42

 1. Witam piszę odnośnie problemów w szkole, prawda jest taka że szkoła nie uczy niczego pożytecznego, zamiast uczyć jak zamówić bilet na pociąg, jak kupić lot samolotowy, wypełniać pit, płacić rachunki, jak poruszać się komunikacją miejską…..program jest za trudny, nikt nie patrzy na to że dzieci „uczyły się”zdalnie….moja córka jest w wieku Laury, też z chorobą Hirschsprunga i powiem Pani że ja już spakowałam , nie chce aby cały czas siedziała i jeszcze bardziej miała krzywy kregosłup, polecam zerknąć na Budząca się szkoła i mam nadzieję że Marzena Żylińska zmieni szkołe…..bo podkreślane jest tylko to czego dziecko nie potrafi…a nawet jeśli coś potrafi to to się nie liczy bo przecież zaniża średnią szkoły a szkoły walczą o rankingi….moja córka ma z wielu przedmiotow mierny, z matematyki 1 na półrocze ale wie Pani co, już się tym wogole nie przejmuje, bo ma czas na pływanie i hobby … Chciałabym aby Pani na blogu poruszyła temat szkoły…..pozdrawiam.

  • Dziękuję za ten komentarz. Ma Pani bardzo dużo racji… Właśnie piszę post z podsumowaniem pierwszego semestru w szkole, będzie niedługo na blogu.

 2. Czy Laura była w reklamie Rossmann Domol?

  • Nie 😅

 3. Laura, trzymaj się

 4. Jesteście cudownymi rodzicami. Podejmujecie najlepsze decyzje dla swoich córek. Lauta jest śliczną, mądra dziewczynką. Pozdrawiam

 5. Piękna młoda dama
  Życzę szczęścia 🍀🍀🍀
  I dużo zdrowia 💕

 6. Miesiąc minął… Pierwsze oceny wystawione?:))

  • Nawet nie pierwsze. Już wiele sprawdzianów i kartkówek za nią.

 7. Mieć za rodziców tak mądrych ludzi, to najpiękniejsze, co może spotkać dziecko.

 8. Panie Emilio. Nawet Pani nie wie, jak wielką radość mi Pani sprawiła tym wpisem. Mam córkę w takim samym wieku, a Waszego bloga czytam od początku. Nieraz strasznie się martwiłam czytając o Laurze. A tu takie wieści. Jak widać miłością można góry przynosić, a tego, że Laura sobie świetnie w tej szkole poradzi, wiem na 100%. Jest waleczna, tak jak jej Mama. Pozdrawiam serdecznie wraz z córką

 9. Trzymam kciuki 🙂

 10. Jeśli Laurka jest choćby w jednej setnej tak ogarnięta jak Ty – tytan organizacji — to nie ma szans, żeby nie dała rady 😉 Wielki szacun za mądrą decyzję, pewnie za parę miesięcy to będzie dla Was nowa normalność, a Wasza siódmioklasistka już zacznie się przymierzać do kolejnych wyzwań 🙂

  Trzymam kciuki, żeby pełnowymiarowa szkoła okazała świetnym miejscem!

 11. Trzymamy kciuki ❤️świetna wiadomość.Pozdrawiamy serdecznie

 12. Gratuluję, podziwiam za Waszą odwagę i chylę czoła przed Waszym rozsądkiem i opanowaniem. Laura z Wami i przy Was rośnie na dzielną i samodzielną kobietę. Pójdzie w świat bez ograniczeń w swojej głowie, a to na pewno pozwoli jej na bycie szczęsliwą. Super!
  Czekałam na wpis, a tu taka bomba!
  Droga Pani Emilio – jest Pani Wielką Matką. Podziwiam!
  Trzymam kciuki!

 13. Laurko , jestem z Tobą od początku. Teraz trochę mniej czytam i komentuje bo i obowiązków przybyło przez lata, ale kciuki trzymam równie mocno żeby wszystko o czym marzysz się spełniło 🤩. Buziaki 😘

 14. Nie wątpiłam, że nastąpi ten dzień w Waszym życiu i gorąco kibicowałam oraz trzymałam kciuki! Brawo Wy, brawo Laura, Mała – już całkiem Duża – Wielka Dzielna Wojowniczka 🙂

 15. Brawo! 👍🏻❤️

 16. Gratuluję tej ważnej decyzji. Trzymam kciuki za Laurę, za rozwagę, świadome wchodzenie w samodzielność, ale też i dobrą zabawę nastolatki 👍 A Wam rodzicom życzę cierpliwości i spokoju 💕

 17. Mocno wam kibicuję od samego początku, m.in dlatego, że mój syn jest rówieśnikiem Laury. Jesteście wspaniałymi rodzicami, a Laura – cudowną, młodą dziewczyną. Uda wam się. Jestem tego pewna. Nie znam nikogo innego, kto tak poświęcałby się dla dziecka, a jednocześnie tak mądrze pozwalał mu na autonomię i samodzielność. Niech spotka was wszystko, co najlepsze. Bądźcie szczęśliwi!

 18. Trzymam kciuki za sukces tej dzielnej nastolatki w kwestii monitorowania zdrowia, budowania relacji i nauki. Już sobie wyobrażam jakie skrzydła ma teraz, bo sama, samodzielna, odpowiedzialna. Jakie to szczęścia, że dajecie jej tą wolność, a ile ona Was kosztuje. … tego nikt z nas nie jest pewnie sobie w stanie wyobrazić. I tak to z nami rodzicami jest, całe życie śpimy czujnie, bo najpierw dzieci dają czadu w brzuchu, potem kolki, choroby, troska o zdrowie, bezpieczeństwo. …..
  Pozdrawiam

 19. Nauczyciele w szkole są przeszkoleni jak w razie czego pomoc Laurze? Czy oni odpowiadają za jej zdrowie czy ona sama będzie zdana tylko na siebie? Jak udało się Tobie to załatwić ? Nie było problemów ? U mnie w szkole jeys problem aby w razie dziecku adrenalinę dać jak zje orzechy. Powodzenia 🙃

  • Nie nauczyciele nie są odpowiedzialni bardziej niż za inne dzieci. Nit nie weźmie na siebie odpowiedzialności za bezpieczeństwa dziecka z tak ciężką chorobą i trudno tego oczekiwać. Laura odpowiada za siebie i my za nią odpowiadamy, bo będziemy dostępni i blisko.

   • Emilio nie dziwie się, ze to ciężka decyzja. Trzymam kciuki aby się ufało.

 20. Ja juz słyszę teksty”Laura pamiętaj…..Laura jak by co to zrób tak i tak…. A co na to Laura? Laura jak to młodzież odpowiada w tym wieku,”Mamo, Tato wiem- nie jestem dzieckiem. Spokojnie,wyluzuj, dam radę….i taka taka tam młodzieżowa gwara między dzieckiem a rodzicem. Jak zwykła,super rodzina. Trzymalam kciuki za takie chwile abyście usłyszeli halo,nie mam już 5 lat, dam radę elo,nara. … i już pobiegnie do szkoły czy koleżanek. To są piękne chwile na które pracowaliście kupę lat. Osiągnęliście mega sukces. Brawo. Pozdrawiam.

 21. Ale czad! Brawo Laura:) Na pewno wszystko pójdzie świetnie:)

 22. Ja jtz słyszę teksty”Laura pamiętaj…..Laura jak by co to zrób tak i tak…. A co na to Laura? Laura jak to młodzież odpowiada w tym wieku,”Mamo, Tato wiem- nie jestem dzieckiem. Spokojnie,wyluzuj, dam radę….i taka taka tam młodzieżowa gwara między dzieckiem a rodzicem. Jak zwykła,super rodzina. Trzymalam kciuki za takie chwile abyście usłyszeli halo,nie mam już 5 lat, dam radę elo,nara. … i już pobiegnie do szkoły czy koleżanek. To są piękne chwile na które pracowaliście kupę lat. Osiągnęliście mega sukces. Brawo. Pozdrawiam.

 23. Ogromny szacunek dla Was dla Laury. Domyślam się, że i dla niej to ogromna radość ale i obawa czy da radę, czy nic się nie stanie. Trzymam mocno kciuki, choć wiem, że dacie radę wszyscy bo mądrzy rodzice to mądre dziecko. Powodzenia

 24. Brawo dla Państwa. Czytam i kibicuję od początku, komentuję pierwszy raz. Jestem pełna podziwu dla Państwa odwagi, mądrości i chęci zapewnienia Laurze jak normalniejszych warunków do rozwoju mimo towarzyszących Wam obaw. Kibicuję nieustannie i życzę wszystkiego co najlepsze 🙂

  • Dziękuję przeogromnie! ♥️♥️♥️

 25. Laura to màdra dziewczyna da radę szczególnie jak ma tak mądrych rodziców.
  Z Ich pomocą ikona wszystkie przeszkody czego życzę Jej z całego serca ❤️

 26. Podziwiam ! Zawsze podziałami. Teraz podziwiam bardziej.. bo mam 5 miesięcznego wyczekanego 10 lat syna ! Chorego genetycznie :⁠-⁠( nasz wyrok nefrokalcynoza. Nie akceptuje tego. Nie chcę. Nie umiem się z tym pogodzić. Dlaczego my. ” śmieszne ” teraz jak czytam ten post. Jak w ekspres tempie wracają posty od narodzin Laury.. u mnie etap nie akceptacji. Zalu do świata. Losu.. a zawsze za Was trzymam . Trzymałam i trzymam będę kciuki ♥️

  • Bardzo mi przykro… Jestem w stanie sobie wyobrazić, co przeżywasz, jakie emocje teraz Tobą targają. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że akceptacja przychodzi z czasem. Czas zazwyczaj wiele rzeczy zmienia na lepsze. Trzymam kciuki również za Was!

  • Będzie dobrze trzymaj i nie załamuj się.

 27. Super wieści, na pewno będzie dobrze. Laura to odpowiedzialna dziewczyna, da radę. Pozdrawiamy

 28. Fantastycznie ❤️
  Powodzenia Laura ❤️, trzymam kciuki ❣️

 29. Pani Emilio co to za urządzenie medyczne do monitorowania? Nam również takie by się przydało.

  • Nie ma takiego urządzenia. To samoróbka. Mój mąż sam kombinował żeby ogarnąć temat. Nie ma tego w sprzedaży.

 30. Trzymam kciuki za Laurę ♥️

 31. Bardzo fajna wiadomość. Czytam bloga od początku. Podziwiam Państwa. Kibicuje. Laura śliczna. Powodzenia🐞🍀

 32. Napewno wszystko będzie dobrze. Trzymam kciuki❤️.

 33. Wspaniała wiadomość ❤️

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Publikując komentarz, jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora Danych Osobowych bloga www.kochamylaure.pl moich następujących danych: podpis, e-mail, adres IP, w celu i w zakresie do tego niezbędnym. Przetwarzanie danych odbędzie się zgodnie z obowiązującym prawem, a w szczególności z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zw. RODO) i polityką prywatności znajdującą się pod adresem www.kochamylaure.pl/polityka-prywatnosci/